úterý 2. června 2026

Hradiště u Znojma

 





Dnes vás pozvu na procházku do bezprostředního okolí Znojma.

Lákala mě návštěva ke kapličkám na kopci a klášteru Křížovníků.

Je zde několik turistických tras, já si vybrala cestu skalním průchodem a pak do kopce poutní stezkou z Gránického údolí.

Tvoří ji čtrnáct raně barokních výklenkových kapliček.










A hlavně ty výhledy přes údolí na město a hrad.



Tady na kopečku vidíte Eliášovu kapli.

Barokní kaple je z roku 1665 a jsou od ní opět krásné výhledy.




Kostel sv. Antonína Paduánského dal zbudovat r. 1622 tehdejší probošt kostela svatého Hypolita a rádce císaře Leopolda I. Tomáš ze Šlesinu.

Lavičky, výhledy, naučné tabule.





A tady už klášter křížovníků a chrám sv. Hyppolita.

Místní klášter byl spolu s gotickým kostelem postaven koncem 13. století v místě staršího církevního objektu pocházejícího již z 9. století. 

Do barokně-klasicistní podoby byl klášter s kostelem přebudován až ve druhé polovině 18. století.

Myslela jsem si, že se dá k objektu dostat blíž, ale jen jeden kroužila okolo.






Můžete navštívit Muzeum Velké Moravy.

Bylo založeno v roce 2013 v hospodářském areálu právě u kláštera křižovníků.

Výstava představuje bohatou historii Hradiště od hlubokého pravěku.

Největší pozornost je ale věnována rozvoji místa v době od 8. do 10. století.






Dnes se rozloučíme pohledem na pískovcovou sochu knížete Rostislava a příště vás pozvu k zajímavé studánce.

Přeju krásný den.

Ilona









4 komentáře:

  1. Ilonko, moc děkuji za parádní reportáž z krásných míst. Skvělý výšlap.
    Přeji příjemné dny, Helena

    OdpovědětVymazat
  2. Ilonko, krásné fotky krásných míst.
    Hezké dny přeji.

    OdpovědětVymazat
  3. Ilonko,moc krásný výlet.Taková místa navštěvuji ráda,ale teď už vše na dojetí autem.Ty schody už nejsou pro nás.
    Hezké dny

    OdpovědětVymazat
  4. Ilono, moc pěkný výlet. Já byla ve Znojmě jen jednou, tak jsme celé okolí samozřejmě nestihli... :o(

    OdpovědětVymazat