sobota 27. června 2026

Beskydy

 


Druhý den našeho pobytu v Beskydech jsem si dali tůru po kopcích, které jsme viděli z Lysé hory.

Pro představu jsem vystřihla mapku s naší trasou (bez různých kochacích odboček).

Na Konečnou jsme dojeli autobusem a pak šli po hraniční čáře přes Doroťanku směrem na Bílý Kříž.

Cestou bylo otevřené Občerstvení Sulov, seděli jsme venku ve stínu.

Už bylo zase horko, i když na tropy tohoto víkendu to nedosáhlo.










Původně zde byla osada, která se jmenovala Karlovice.

Na Bílý Kříž byla přejměnována po roce 1830, kdy se tu stala smutná událost.

Osmnácti pašerákům tabáku z uherského Slovenska zastoupil cestu jeden financ (člen pohraniční policie).

Pašeráci se báli bití a pokut víc než vraždy, a tak pohraničníka ubili a na místě vraždy pochovali. 

Na mohyle nad hrobem byl postaven dřevěný kříž z čerstvě ostrouhaných smrkových žerdí. 

Celý hřeben byl tehdy odlesněn, a tak kříž svítil bíle dodaleka.

Dnešní kříž už je po několikáté obnovený, a aby dostál svému jménu, je na bílo natřený.








Další občerstvení jsme si dali na chatě Švarná Hanka.

Tu zmiňovala Hanka v komentáři k Lysé.

Jako klobouk dolů, jít to odsud.


6. května 2000 dopadl na zem meteorit.

Úlomky vesmírného tělesa se rozptýlily po okolí, od Hnojníku až po Bílý Kříž.

Nejvíce jich ale dopadlo právě na Morávku.

A podle toho dostal také jméno – meteorit Morávka.

Přestože se meteorit Morávka rozpadl na drobné kousky, na Grúni si jej můžete prohlédnout celý. 

Nadšený amatérský astrolog, iniciátor vzniku Beskydské oblasti tmavé oblohy, Jan Kondziolka, totiž vlastnoručně vyrobil betonový model. 

Snažil se přitom zachovat velikost a tvar, jaký mohl meteorit před vstupem do zemské atmosféry mít.

l



Tady krásný dřevěný kostel Panny Marie Pomocné na hřebeni Gruně.

 Je to významná kulturní památka postavená v roce 1887 v severském architektonickém stylu. 

Interiér jsme si prohlédli přes mříže v otevřených dveřích, opravdu nádhera.








Tady mě zaujala pěkně zrekonstruovaná budova staré školy, dnes hotel.

Bohužel soukromá akce, takže zavřeno.

Muž chtěl původně dojít až dolů k přehradě, ale už jsem toho měla plné kecky a tak jsme si počkali na louce ve stínu na autobus.

Děkuji za návštěvu u vaše komentáře a mějte prima den někde u vody nebo ve stínu.

Ilona


pátek 26. června 2026

Výstup na Lysou

 

Minulou sobotu jsme se rozhodli trochu ochladit ve výškách, ale asi to úplně neklaplo.

Naštěstí bylo i chvílemi pod mrakem.

Šli jsme z Ostravice od vlaku po červené stále vzhůru.








Tady už typický pohled na Lysou s vysílačem, ale ještě tam stále nejsme 😁





Hurá, vrchol zdolán.

Lidi celkem dost, stínu málo, ale nějak se to rozprostřelo.






Tady už scházíme dolů a vzali jsme to jinou cestou, opět ale do Ostravice na vlak.




Přeju prima den a přežijete ta vedra.

Ilona










neděle 21. června 2026

Zámek Uherský Ostroh

 





Vítejte v Uherském Ostrohu.

Jméno města je totožné s obecným jménem ostroh, což je srázný skalní výčnělek.

Až do 19. století bylo město nezřídka nazýváno i Ostrov, neboť leželo na ostrově uprostřed řeky Moravy.

Přívlastek Uherský se objevil až v polovině 19. století napodobením jména Uherského Hradiště.

Pokud přijdete od Blatnice jako my, na první pohled vás zaujme impozantní obloukový most přes řeku Moravu.

Je dlouhý 206 m a široký téměř 15,5 m.

Tento chráněný železobetonový skvost s parabolickými oblouky byl postaven v roce 1928 podle projektu Ing. Valenty.



Další dominantou je zámek.

Je to vlastně hrad přestavěný na zámek. 

Založen byl ve druhé polovině třináctého století. 

Mezi jeho majiteli se kromě jiných vystřídali moravská markrabata, Šternberkové a páni z Kunovic, kteří gotický hrad v šestnáctém století přestavěli na renesanční zámek.

Dnes je majitelem město.

Využívá zámek jako kulturní středisko, knihovnu a najdete tu i kavárnu.








My jsme šli na prohlídku věže a části interiéru.

Historického se tu moc nedochovalo.




Nicméně vyhlídka na okolí je pěkná.














Samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na plavební komoru v rámci Baťova kanálu.

Tady už dýchá léto 😉




A to je vše.

Přeju prima konec neděle.

Ilona